Da li ste znali da krvni pritisak dosta govori o opštem zdravlju pojedinca? Ukoliko postoji dosta oscilacija i variranja krvnog pritiska može doći do komplikacija.
Sasvim je normalno neznatno variranje pritiska tokom dana, ali ukoliko dolazi do naglog povećanja ili snižavanja krvnog pritiska obavezno morate nešto preduzeti, jer stabilan krvni pritisak je preduslov za dobro zdravlje celokupnog organizma.
Postoji nekoliko faktora koji nesumnjivo najčešće dovode do nestabilnog krvnog pritiska. To su najčešće: emocionalna uznemirenost, određeni lekovi, „sindrom belih mantila,“ kao i povišena temperatura u prostoriji ili napolju.
Emocionalna uznemirenost koja podrazumeva snažne emocije može da dovede do povišenog krvnog pritiska. Ovo predstavlja prirodnu reakciju tela na neki stresni događaj. Ukoliko nisu učestale ovakve situacije pritisak će se vratiti u normalu kada se osoba primiri. Međutim, ako je reč o konstantnom stresu i napetosti kao i anksioznim poremećajima to dovodi do štetnih i trajnih efekata kako na krvni pritisak tako i na celokupno zdravlje.
Određeni lekovi mogu privremeno da snize krvni pritisak. Najčešće je reč o diureticima, antidepresivima, beta-blokatorima kao i još poneki lekovi.
Sindrom belih mantila se ispoljava kod ljudi koji imaju podsvesni strah za svoje zdravlje. Naime, dešava se da im usled straha dođe do naglog povećanja krvnog pritiska kao i do povećanja šećera u krvi. U svakom slučaju ove osobe su manje podložne riziku od srčanih oboljenja za razliku od onih koji imaju problem sa hipertenzijom.
Povišena temperatura u prostoriji ili napolju može privremeno sniziti krvni pritisak. Najčešći simptomi su vrtoglavica, mučnina i nesvestica.
Postoje neki faktori rizika koji dovode do nestabilnosti krvnog pritiska. Među najčešćim faktorima su visok nivo stresa, anksioznost, problemi sa štitnom žlezdom, problemi sa dijabetesom kao i druga medicinska stanja koja utiču na nervni sistem.
Najvažnije od svega je da se utvrdi glavni razlog koji dovodi do varirajućeg pritiska. Lekar će vam pomoću određene terapije pomoći da regulišete krvni pritisak, ali postoji mnogo toga što biste mogli i sami da uradite kako biste poboljšali zdravlje i krvni pritisak doveli u normalu.
Pogledajte još: Kako smanjiti holesterol?
Promena načina života kao i uzimanje određenih suplemenata koji predstavljaju idealan dodatak ishrani osim što će vam uspešno regulisati krvni pritisak, nesumnjivo će vam poboljšati zdravlje celokupnog organizma.
Ukoliko ste pušač važno je da prekinete ili bar da smanjite upotrebu cigareta, jer pušenje šteti arterijama i izaziva visok pritisak. Prerađenu hranu i šećere maksimalno izbegavajte, a umesto toga unosite što više voća, povrća, integralnih žitarica kao i proteina.
Obavezno vežbajte 30 minuta dnevno, najmanje 5 dana tokom nedelje. Fizički napor bi trebao da bude umerenog intenziteta tako da je preporučljivo brzo hodanje.
Pogledajte još: Suplementi za oporavak posle treninga
Izbegavajte slanu hranu, jer prekomerno unošenje soli može izazvati nagli porast krvnog pritiska. Takođe i prekomeran unos kofeina može dovesti do skoka krvnog pritiska. Izbegavajte alkohol, jer je dokazano da dovodi do povećanja krvnog pritiska.
Nađite način za opuštanje kako biste eliminisali stres. Praktikujte meditaciju kao i vežbe dubokog disanja kako biste stabilizovali pritisak i održavali ga u normali.
Upotreba suplemenata se pokazala kao veoma delotvorna za opšte zdravlje organizma. Kordiceps 5+ je idealan za očuvanje i poboljšanje zdravlja. Osim što je idealan za regulaciju krvnog pritiska, ovaj suplement se preporučuje i za regulaciju šećera u krvi, jačanje imuniteta, povećanje energije kao i za eliminaciju stresa.
S obzirom da se sastoji od 2 lekovite gljive i 3 biljke (kordiceps i reiši gljiva, gulan, đumbir i žen-šen) od kojih svaka daje izuzetno važan doprinos i pruža razne benefite, sasvim je razumljivo što se ovaj preparat odobren od Ministarstva zdravlja, pokazao kao izuzetno efikasan.
Ukoliko imate nestabilan pritisak a pri tom ništa ne preduzimate verujući da je reč o prolaznom stanju, moguće su razne komplikacije. Nestabilan krvni pritisak povećava rizik od srčanog i moždanog udara, gubitka vida, bolesti bubrega kao i od bolesti perifernih arterija.
Pogledajte još: Kako rešiti problem sa insulinskom rezistencijom?
Istraživanje koje je rađeno pokazalo je da varirajući krvni pritisak predstavlja rizik za srčane probleme isto kao i veoma visok holesterol. Takođe se varirajući krvni pritisak kod starijih osoba dovodi u vezu sa demencijom, odnosno povećava šanse ze pojavu dementnosti.
Olakšavajuća okolnost je ta što ipak možete na vreme preduzeti neke korake pomoću kojih ćete uspešno stabilizovati krvni pritisak. Redovno proveravajte pritisak, promenite način života i ne ustručavajte se da potražite lekarsku pomoć.