S obzirom na celokupnu situaciju u kojoj se već duže vreme nalazimo, jedno od čestih pitanja je da li je dozvoljeno vežbanje nakon preležane korone. Činjenica je da je oporavak posle bolesti dug kao i da svaki organizam različito reaguje.
Pokušali smo da dobijemo odgovor na ovo i mnoga druga pitanja, pomoću svojevrsnog vodiča koji je objavio Gradski zavod za javno zdravlje Beograda. U nastavku teksta možete pročitati kako da se vratite u normalu nakon preležane bolesti kao i kada je momenat da potražite pomoć lekara.
Zbog gubitka snage i kondicije tokom bolesti može se desiti da nakon svega imate i dalje teškoće pri disanju. Ono što će vam pomoći u tim momentima je da naučite da se opustite i da kontrolisano dišete. Polako udišite kroz nos a zatim izdišite kroz usta. Kako biste pratili disanje stavite jednu ruku na stomak, a drugu na grudi. Ukoliko vam je lakše zatvorite oči, opustite se i usresredite se na disanje.
Za razliku od disanja u mirnom stanju, nešto je teže disanje pri pokretu. Posebno kada su u pitanju aktivnosti koje iziskuju napor kao što je penjanje uz stepenice ili penjanje uzbrdo. To su česte situacije nakon preležane bolesti kada ponestaje vazduha.
Pogledajte još: Anksioznost – bolest modernog doba
Nemojte žuriti, već kontrolišite pokrete koji su u početku sigurno usporeni. Pre nego što započnete penjanje uz stepenice udahnite i krenite polako. Vodite računa da se ne zamorite previše i pravite pauze osluškujući svoje telo. Trudite se da udišete kroz nos, a izdišete kroz usta.
Činjenica je da je organizam nakon preležane bolesti iscrpljen. Teško je vratiti se u normalu, a posebno u tim momentima se ne razmišlja o vežbanju. Međutim, vežbanje je izuzetno važan deo oporavka. Na taj način se poboljšava kondicija, smanjuje se nedostatak daha, povećava se snaga mišića, poboljšava koordinacija pokreta i što je takođe bitno oslobađa se stres i dolazi do poboljšanja raspoloženja.
Vežbe morate izvoditi na bezbedan način i veoma oprezno. S obzirom da je sve individualno najbolje bi bilo da se konsultujete sa lekarom kako biste se umereno fizički aktivirali. Važno je da se postepeno vratite normalnom načinu života.
Za početak je najbolja šetnja, jer na taj način ćete postepeno vratiti snagu. Bilo koji vid ekstremnog sporta se ne preporučuje, posebno ne smete dodatno iscrpljivati organizam i forsirati se previše. Obavezno praktikujte zagrevanje svaki put pre vežbanja kao i istezanje nakon vežbi. Osluškujte svoj organizam i pratite dah. Unosite dosta vode i nakon obroka mirujte najmanje sat vremena.
Pogledajte još: Šta je burnout sindrom i kako se boriti sa njim?
Kada krenete sa nekim konkretnijim vežbanjem, ne zaboravite da je potpuno normalno da budete zadihani dok vežbate. Ali ukoliko osetite vrtoglavicu, mučninu, hladan znoj i ozbiljan nedostatak vazduha, istog momenta prekinite vežbanje. Ukoliko se ovo ponavlja ne ustručavajte se da se obratite lekaru.
Ako već odlučite da vežbate, odnosno ako vam to zdravlje dozvoljava krenite postepeno i to u zatvorenom prostoru. Zagrevanje tela pre vežbanja treba da traje oko 5 minuta. Vežbe zagrevanja možete izvoditi u sedećem ili stojećem položaju, tako što ćete svaki pokret ponoviti 2 do 4 puta.
Nakon toga slede vežbe za kondiciju koje u početku ne bi trebalo da budu duže od 15 minuta. Merite vreme dok vežbate i postepeno produžavajte trajanje vežbanja osluškujući svoj organizam. Budite spremni na to da će proći izvesno vreme dok se ne vratite na nivo pre nego što ste se razboleli.
Vežbe za mišiće će vam pomoći da poboljšate oslabljenu muskulaturu usled bolesti, tako da ih je potrebno raditi 3 puta nedeljno. Za početak možete odraditi tri puta po 5 ponavljanja svake vežbe uz kraći odmor između svake sesije.
Pogledajte još: Da li su srčane aritmije alarm za uzbunu?
Vežbe za hlađenje organizma omogućavaju telu da se vrati u normalu pre nego što završite sa vežbanjem. Dovoljno je da traju oko pet minuta a do tada bi i disanje trebalo da se normalizuje. Neka to bude sporo hodanje ili lagano marširanje u mestu u trajanju od 2 minuta, nakon čega možete izvesti vežbe istezanja i ostati u istegnutom položaju nekih 20 sekundi.
Kako biste povratili energiju ne bi bilo loše da koristite neki od dodatnih suplemenata. Jedan od njih koji se pokazao kao idealan je Kordiceps. Ovaj izuzetan suplement, odobren od Ministarstva zdravlja Republike Srbije, osim što doprinosi povećanju energije ima niz benefita na naš organizam. Između ostalog preporučljiv je za bržu regeneraciju mišića kao i za brz oporavak nakon preležane bolesti.
U svakom slučaju vežbanje nakon preležane korone, ne samo da je dozvoljeno, već je i preporučljivo. Samo budite spremni na istrajnost i strpljenje, jer biće potrebno dosta vremena kako bi se ceo organizam vratio u normalu, a vi u potpunosti uživali u svim aktivnostima i vodili potpuno normalan život kakav ste imali pre bolesti.