Burnout je novi termin koji je prvi put upotrebljen 1974. godine, ali je ovaj sindrom sve prisutniji i sve učestaliji. Burnout sindrom se javlja kao prolongirani odgovor na hroničan stres na poslu.
Podrazumeva promenjen doživljaj i sebe i drugih. U pitanju je postepen proces čiji simptomi su gotovo nevidljivi ali vremenom poprimaju ozbiljne namere. Skoro svima nama je poznat osećaj da na poslu imamo kratke rokove, da radimo pod presijom kao i da neretko obavljamo poslove umesto drugih. Usled takvog pritiska dolazi do „pucanja“ odnosno do nemogućnosti da dalje obavljamo svoj posao kako treba.
Termin burnout je poznat u američkoj popularnoj psihologiji, mada se ustalio i kod nas, ali se takođe koristi i drugi pojam tj. „pregorevanje.“
Burnout je prilično teško prepoznati iz jednog jedinog razloga. Naime, ako već dugo vremena radite i nije vam se ništa dogodilo, skloni ste da poverujete da vam se ništa neće desiti ni u budućnosti. Međuti, burnout dolazi postepeno, akumulira stres vremenom i nakuplja ga u organizmu.
Pogledajte još: Šta je oksidativni stres i kako se boriti sa njim?
Nikada ne dolazi naglo, već suptilno i polako. Simptomi koji ukazuju na ovaj sindrom su: osećaj umora, negativan stav i nervoza usled nemogućnosti da postignete ciljeve.
Osećaj umora je stalno prisutan bez obzira da li ste na poslu ili kod kuće. Osećate se umorno čak i kada se naspavate, a vremenom to prerasta u hronični umor. Negativan stav je stalno prisutan, tako da postajete cinični prema kolegama, saradnicima, klijentima, šefu i uopšte prema ljudima sa kojima dolazite u kontakt. Dodatnu nervozu stvara i to što ne postižete zacrtane ciljeve, a što dovodi do razdražljivosti.
Činjenica je da se javlja usled velikog stresa i preobimnog posla, ali nije samo to u pitanju. Ovaj sindrom se javlja i u situacijama kada niste dovoljno vrednovani od pretpostavljenih, bilo u materijalnom smislu ili u vrednovanju postignuća. Pohvala za dobar rad je mnogima satisfakcija a ukoliko ona konstantno izostaje, normalno je da se javlja veliko nezadovoljstvo koje vremenom dovodi do burnouta.
Pogledajte još: Kako prevazići pad životne energije
Stres je glavni uzrok ovog sindroma, mada se znatno razlikuju. Osobe pod stresom donekle vide izlaz iz situacije verujući da mogu povratiti kontrolu nad stvarima. Kada je reč o burnout sindromu, osim konstantne iscrpljenosti i gubitka energije dolazi i do socijalne izolacije, prenošenje frustracija na druge kao prekomerno uzimanje hrane, cigareta pa čak i alkohola.
Ukoliko se razvio poremećaj, prvenstveno se preporučuje fokusiranje na promene i određivanje prioriteta u životu. Morate biti potpuno sigurni da li je u pitanju samo posao ili je možda bežanje od drugih životnih problema. Važno je napraviti balans između poslovnog i privatnog života.
Preporučljivo je pokušati održati zdrav odnos sa kolegama koliko god je to moguće. Socijalni kontakti su veoma važni, jer doprinose otklanjanju stresa. Poželjno je udaljiti se od ljudi koji emituju negativnu energiju i koji vas dodatno iscrpljuju. A možda najvažnije od svega je naučiti da kažete „ne.“
U prevazilaženju ovog sindroma će vam svakako pomoći fizička aktivnost, relaksacija, zdrava i umerena ishrana. Takođe možete kao dodatak ishrani uključiti i Kordiceps 5+ koji je između ostalog idealan za otklanjanje hroničnog umora i stresa.
Reč je o vrhunskom suplementu koji se sastoji od kombinacije lekovitih gljiva i biljaka, a koji je odobren od Ministarstva zdravlja Republike Srbije. Nakon samo nekoliko dana korišćenja ovog preparata uočićete brojne pozitivne promene a neke od njih su povećana energija i neuporedivo bolje raspoloženje.
Takođe su preporučljive redovne šetnje, čitanje, slušanje muzike i gledanje televizije. Dovoljno kvalitetnog sna je nešto što morate priuštiti sebi. Takođe, kad god ste u situaciji preporučljivo je otići na odmor ili promeniti sredinu kako biste „napunili baterije.“
Sve ovo takođe može da posluži i kao prevencija kako ne bi došlo do razvoja ovog sindroma. Mada, s obzirom da je burnout sindrom sve češći u savremenom svetu, nemojte se ustručavati da potražite stručnu pomoć ukoliko ne uspevate sami da izađete iz svega.